Haber

Çek Cumhuriyeti: Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Pavel

Çekya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Batı yanlısı aday Petr Pavel kazandı. Eski NATO generali Pavel, eski Başbakan Andrej Babis’i mağlup etti.Çekya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini eski NATO generali Petr Pavel kazandı.

Oyların neredeyse tamamının sayıldığı ikinci turda Batı yanlısı Pavel yaklaşık yüzde 58, popülist rakibi Andrej Babis ise yüzde 42 oy aldı.

Seçime katılım oranının yüzde 70 civarında olduğu açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iki hafta önceki birinci cinsiyetteki sekiz adaydan hiçbiri yeterli oyu alamayınca ikinci cinsiyete geçti.

Bağımsız aday Pavel ilk turda az farkla en çok oyu aldı. İlk varyantın ardından, üç aday ikinci cinste Pavel’e destek sözü verdi.

Eski bir NATO askeri komitesi başkanı olan 61 yaşındaki Pavel, siyasete yeni girmiştir. Cumhurbaşkanlığı görevini Milos Zeman’dan devralacak ve Çek Cumhuriyeti’nin Rusya ile çabasında Ukrayna’ya verdiği askeri ve insani yardıma tam takviye verecek.

Zeman, seçimlerde 68 yaşındaki Babis’i destekliyordu. Eski başbakan Babis liderliğindeki merkezci ANO (Evet) partisi, 2021’deki genel seçimler sonucunda iktidarı kaybetti. Hem Babis hem de Zeman, Avrupa Birliği karşıtı ve göçmen görüşleri ile tanınıyor.

haber-saricam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu