Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy’den Tayvan açıklaması: “Silah satmaya devam etmeliyiz”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, “Tayvan’a silah satışına devam etmeli ve bu satışların Tayvan’a zamanında ulaşmasını sağlamalıyız” dedi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya gelen ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, görüşmenin ardından yardımcılarıyla açıklamalarda bulundu. Ülkesinin Tayvan ile işbirliğinin her zamankinden daha güçlü olduğunu belirten McCarthy, bağları daha da güçlendirmenin bazı yolları olduğunu söyledi. McCarthy, Tsai ile temaslara atıfta bulunarak, “Görüşmelerimize dayanarak, birkaç eyleme ihtiyaç olduğu açıktır.” “Birincisi Tayvan’a silah satışına devam etmeli ve bu satışların zamanında Tayvan’a ulaşmasını sağlamalıyız. İkincisi, özellikle ticaret ve teknoloji alanında ekonomik işbirliğimizi güçlendirmeli. Üçüncüsü, ortak değerlerimizi tanıtmaya devam etmeliyiz” dünya sahnesinde.” Tarihin kritik bir döneminde yaşadıklarını ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini kaydeden McCarthy, “Otoriter liderler şiddet ve korkuyu kışkırtmak için şiddet ve korku kullanmaya çalıştıkça, dünya genelinde gerilim Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana en yüksek noktasında. gereksiz çatışma.” Ülkesinin ve Tayvan’ın barıştan yana olduğunu kaydeden McCarthy, Tayvan ile Amerika arasındaki dostluğun özgür dünya için çok değerli bir sorun olduğunu ve ekonomik özgürlük, barış ve bölgesel istikrarın sağlanması için kritik öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

“Niyetimiz gerilimi tırmandırmak değil”

Tayvan’la olan çıkarların Pekin yönetimiyle gerilimi tırmandırıp artırmadığı sorusuna “Hayır, niyetimiz gerilimi tırmandırmak değil” yanıtını veren McCarthy, barıştan yana olduklarını yineledi. Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceğine dair sorular karşısında McCarthy, şu anda böyle bir planın gündemde olmadığını söylese de bunun böyle bir planın olmayacağı anlamına gelmediğinin altını çizdi. Her iki taraftan da temsilcilerle olası bir Tayvan ziyareti yapabileceğini belirten McCarthy, “Çin bana nereye gidebileceğimi veya kiminle konuşabileceğimi söyleyemez” dedi.

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Tayvan ile diplomatik bağlarını sürdüren Belize ve Guatemala’yı kapsayan Orta Amerika’ya yaptığı 10 günlük ziyareti öncesinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy ile bir araya geldi. Tsai’nin ziyareti, Tayvan’ın kendi topraklarının bir parçası olduğunu savunan Pekin yönetiminin tepkisini çekti. – KALİFORNİYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu